207-395-2405
Fuel your restaurant’s success with the True Manufacturing TSSU-27-08-HC Refrigerated Counter, Sandwich / Salad Unit. This top-of-the-line unit is designed to meet the demanding needs of a commercial restaurant. With its stainless steel insulated cover and aluminum interior with a stainless steel floor, this unit ensures durability and easy cleaning. The sandwich/salad unit comes with eight 1/6 size poly pans, allowing you to store a variety of ingredients for your sandwiches and salads. The 11-3/4″ cutting board provides ample space for food preparation, while the aluminum back and front add to the unit’s sleek appearance. Equipped with a door and two shelves, this unit offers convenient storage options. The 5″ castors make it easy to move the unit around your kitchen. With its energy-efficient R290 Hydrocarbon refrigerant and 1/5 HP compressor, this unit not only keeps your ingredients fresh but also helps reduce energy costs. Trust True Manufacturing for quality and reliability.
| Amps | 3.5 Amps |
|---|---|
| Depth | 30.13 |
| Features | insulated, Made in USA |
| Horsepower | 1/5 HP |
| Legs | stainless steel |
| Material | aluminum, stainless steel |
| Number of Doors | 1 door |
| Number of Shelves | 2 shelves |
| Product Type | salad / sandwich prep |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Size | 1/6 size |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 27.63 cm |
| Item Height | 36.75 cm |
| Item Depth | 30.13 cm |
| Item Weight | 225 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerated Counter, Sandwich / Salad Unit |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.