207-395-2405
For a heavy-duty, high volume, fast recovery pizza oven, you can trust the Blodgett large pizza deck ovens featuring bottom air intake. We have designed a system to transfer just the right amount of heat to the top ensuring a perfectly cooked pizza time after time. These ovens can be stacked to optimize your production capacity. Our 10” tall door is just the right height, combining functionality and energy savings all in the same foot print. 1060-DBL is a double stack oven with two 10” high baking compartments and includes 12” s/s legs, s/s crown angle leg frame, stainless steel draft diverter or direct vent, flue connector and crown angle trim
| Area | 60"W x 37"D |
|---|---|
| BTU | 85000 BTU |
| Depth | 37" |
| Height | 64.38 |
| Legs | stainless steel legs |
| Material | iron, stainless steel |
| Number of Sections | (2) 10" high sections |
| Oven Type | deck type |
| Power Type | gas |
| Product Type | pizza bake oven |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Temperature Control | mechanical thermostat |
| Width | 60" |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 78.25 cm |
| Item Height | 64.38 cm |
| Item Depth | 45.31 cm |
| Item Weight | 2050 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Pizza Bake Oven, Deck-Type, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.