207-395-2405
Built with solid, reliable construction, the BC-20 Roll-In Series Combi Ovens are designed to last for years of rigorous use in the commercial kitchen. The BC-20 provides all the features you need to increase production while decreasing your time, labor and maintenance costs. The BC-20 meets the challenge of preparing food for hundreds to be served at the same time. Banqueting is easily done using transport carts, banquet carts, and insulated covers.
| BTU | 215000 BTU |
|---|---|
| Capacity | (14) 18" x 26" full size sheet pan capacity, (28) 12" x 20" full size hotel pan capacity |
| Control Type | manual |
| Design | roll-in |
| Door Type | glass, glass door |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Material | stainless steel |
| Number of Shelves | 26 shelves |
| Power Type | gas |
| Product Type | combi steamer |
| Safety and Compliance | NSF, UL |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 52.5 cm |
| Item Height | 77.25 cm |
| Item Depth | 47.25 cm |
| Item Weight | 1485 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Combi Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.