207-395-2405
Enhance tabletop aesthetics with the CAC China, MAJ-4 Bouillon Cups. These bone china cups are designed to elevate the dining experience in commercial restaurants. With a capacity of 7-1/2 oz., these round cups are perfect for serving delicious soups, broths, and other hot beverages. The 4″ diameter and 2-1/2″ height provide ample space for generous portions, while the bone white color adds a touch of elegance to any table setting. Made from durable bone china, these cups are dishwasher, oven, and microwave safe, ensuring easy cleaning and versatility in the kitchen. Whether you’re running a fine dining establishment or a cozy cafe, these bouillon cups are a must-have for enhancing the visual appeal and overall dining experience in your commercial restaurant.
| Capacity | 7-1/2 oz. |
|---|---|
| Color | white |
| Diameter | 4" dia |
| Durability and Resistance | microwave safe |
| Material | bone china |
| Product Type | bouillon cups |
| Shape | round |
| Vendor Name | CAC China |
| Case Pack | 3 |
| Packed By | 3 dozen |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 70403034 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| Moq By | dozen |
| Case Pack By | dozen |
| Item Width | 4 cm |
| Item Height | 2.5 cm |
| Item Depth | 4 cm |
| Item Weight | 7.67 kg |
| Priced By | dozen |
| Vendor Category | Bouillon Cups, China |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.