207-395-2405
Invest in superior quality with the True Manufacturing TWT-48F-HC Freezer Counter. This two-section work top freezer is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With a stainless steel top and splash, front, and sides, this freezer counter is not only durable but also easy to clean. The two solid stainless steel doors provide easy access to the spacious interior, which features four adjustable PVC wire shelves and an aluminum interior with a stainless steel floor. The rear mount design and 5″ castors make it easy to move and position this freezer counter wherever it’s needed. Plus, with its ENERGY STAR certification and use of R290 Hydrocarbon refrigerant, this freezer counter is not only efficient but also environmentally friendly. Invest in the True Manufacturing TWT-48F-HC Freezer Counter and experience the reliability and performance that True Manufacturing is known for.
| Amps | 3.2 amps |
|---|---|
| Door Type | stainless steel door |
| Features | Made in USA |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Material | aluminum, PVC, stainless steel |
| Number of Sections | two-section |
| Number of Shelves | 4 shelves |
| Product Type | worktop freezer |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, energy star, UL |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48.38 cm |
| Item Height | 33.38 cm |
| Item Depth | 30.13 cm |
| Item Weight | 285 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freezer Counter, Work Top |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.