207-395-2405
Designed beautifully and built durably, the economy stainless steel mixing bowl by Vollrath is a versatile, dependable addition to your kitchen. The stainless steel material has a shiny mirror finish that creates a sleek appearance and a beaded edge for a secure grip. The small size is ideal for holding ingredients or mixing small portions. This bowl nests with other economy mixing bowls for convenient, space-saving storage and is dishwasher-safe for simple cleaning.
| Capacity | 3/4 quart |
|---|---|
| Depth | 2" |
| Diameter | 6.5" dia |
| Material | stainless steel |
| Product Type | mixing bowl |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 12 |
| Packed By | 12 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419101375 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 12 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 2 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Mixing Bowl, Metal |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.