207-395-2405
Enhance reliability with the Scotsman CU3030SA-1 Ice Maker with Bin. This cube-style ice maker is designed for commercial restaurant use, offering a production capacity of up to 313 lb/24 hours at 70/50 (224 lb AHRI certified at 90/70). With a 110 lb bin storage capacity, you’ll have plenty of ice on hand to meet the demands of your busy establishment. The auto-alert indicator lights ensure you’re always aware of the machine’s status, while the front removable air filter makes maintenance a breeze. The stainless steel finish not only adds a sleek look to your kitchen but also ensures durability and longevity. The small cube size is perfect for a variety of applications, from refreshing beverages to chilling seafood displays. Trust in the Scotsman CU3030SA-1 Ice Maker with Bin to deliver consistent performance and meet the ice needs of your commercial restaurant.
| Amps | 12.8 amps |
|---|---|
| Capacity | 110 lb bin storage capacity |
| Compressor Style | self contained |
| Cooling | air cooled |
| Features | With Bin |
| Ice Type | cube-style, small size cubes |
| Material | stainless steel |
| Output | production capacity up to 313 lb/24 hours at 70/50 (224 lb AHRI certified at 90/70) |
| Product Type | ice maker with bin |
| Safety and Compliance | cULus, NSF |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Scotsman |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 840315400924 |
| Shipping Origin | 29827 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 33 cm |
| Item Height | 40 cm |
| Item Depth | 33 cm |
| Item Weight | 230 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ice Maker with Bin, Cube-Style |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.