207-395-2405
Elevate your cuisine with the True Manufacturing T-72-HC Refrigerator, Reach-In. This three-section refrigerator is designed to meet the demands of a commercial restaurant, ensuring that your ingredients stay fresh and easily accessible. With stainless steel doors and adjustable PVC-coated wire shelves, this refrigerator offers durability and flexibility. The interior lighting allows for easy visibility, while the aluminum sides and interior with a stainless steel floor provide easy cleaning and maintenance. Equipped with 4″ castors, this refrigerator can be easily moved for cleaning or rearranging. The T-72-HC uses R290 Hydrocarbon refrigerant, which is not only environmentally friendly but also ensures efficient cooling. With a 3/4 HP motor and 115v/60/1-ph power supply, this refrigerator is powerful and reliable. Trust True Manufacturing, a reputable brand known for its quality and craftsmanship. Invest in the T-72-HC Refrigerator, Reach-In, and take your restaurant to the next level.
| Amps | 6.9 amps |
|---|---|
| Design | reach in |
| Door Type | stainless steel door |
| Features | Made in USA |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | aluminum, PVC, stainless steel |
| Number of Sections | three-section |
| Number of Shelves | 9 shelves |
| Product Type | refrigerator |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 78.13 cm |
| Item Height | 78.38 cm |
| Item Depth | 29.5 cm |
| Item Weight | 575 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerator, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.