207-395-2405
Unleash your kitchen’s potential with the True Manufacturing TD-65-24-HC Bottle Cooler. This top-of-the-line cooler is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With a capacity to hold 22 cases of 12 oz. bottles or 32.5 cases of 12 oz. cans, this cooler ensures that you never run out of cold beverages for your customers. The stainless steel counter top and lids not only provide durability but also add a touch of elegance to your bar area. The well design and four PVC coated adjustable bin dividers allow for easy organization and access to your drinks. The LED interior lighting illuminates the cooler, making it easy to find the desired beverage. The bottle cap opener and cap catcher are convenient features that save time and keep your bar area clean. The black powder coated exterior and galvanized interior ensure longevity and easy maintenance. Made in the USA, this True Manufacturing Bottle Cooler is not only reliable but also supports local businesses. Upgrade your restaurant’s beverage service with the TD-65-24-HC Bottle Cooler.
| Amps | 1.9 amps |
|---|---|
| Capacity | 12 oz. |
| Color | black |
| Features | LED lighting, Made in USA |
| Horsepower | 1/5 HP |
| Material | PVC, stainless steel |
| Product Type | bottle cooler |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 64.5 cm |
| Item Height | 33.5 cm |
| Item Depth | 26.88 cm |
| Item Weight | 330 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Bottle Cooler |
| Specsheet | View Specsheet |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.