207-395-2405
The double boiler set by Vollrath is ideal for delicate food preparation, reheating, preheating and moisture-free cooking. The stainless steel construction is durable and long-lasting, and the arc-sprayed aluminum bottom ensures even heat distribution. This set includes a pot, a solid cover and an inset that fits snugly to speed up cooking times. The welded handles provide convenient transportation, and the smooth interior is easy to clean.
| Capacity | 11 quart, 11-1/2 quart |
|---|---|
| Depth | 8-3/4" |
| Diameter | 11.88" dia |
| Features | Made in USA |
| Handle | loop handles |
| Material | stainless steel |
| Product Type | double boiler |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | solid |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419039043 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 8.75 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Double Boiler |
We are excited to announce that we now offer extended warranties for our commercial kitchen products!
Protect your investment and ensure seamless operations with up to 5 years of coverage. Our extended warranties provide peace of mind, cost savings, and increased reliability of your essential equipment to keep your kitchen running smoothly.
As summer fades, take a 90-day break from payments with no money down, and get the equipment you need now without the upfront cost. Don’t miss this spectacular summer special, available on new contracts only, and get the equipment you need to keep cash flow strong heading into fall. Don’t miss this end-of-summer offer- it’s the
perfect way to upgrade or expand your equipment.
Apply for financing today and take advantage of our partnership with Navitas Credit Corp. to get the equipment you need and elevate your foodservice business.